Zmywarka to urządzenie, które zyskuje coraz większa popularność w wielu domach i mieszkaniach. Wiele osób decyduje się na zakup sprzętu, który przyspieszy codzienne czynności, a także pomoże w zmniejszeniu rachunków za wodę.

Rodzaje zmywarek

Przede wszystkim można wyróżnić dwa rodzaje zmywarek, ze względu na szerokość, czyli zmywarki o szerokości 45 centymetrów oraz 60 centymetrów. Pierwszy z wymienionych rodzajów świetnie sprawdzi się w przypadku mniejszych kuchni, w których nie ma miejsca na sprzęty. W takiej zmywarce można umyć od 8 do 10 kompletów naczyń. Z kolei większe urządzenia, o szerokości 60 centymetrów, pozwolą na umycie od 12 do 15 kompletów naczyń. Przykładowo, zmywarka Stalgast uniwersalna ma 56,5 centymetra szerokości i przystosowana jest do mycia talerzy, a także szkła oraz sztućców. Można także wyróżnić zmywarki wolnostojące oraz do zabudowy. Decyzja o wyborze konkretnego urządzenia zależy więc przede wszystkim od wielkości kuchni, a także możliwości ustawienia sprzętu.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Bardzo ważne jest sprawdzenie klasy energetycznej zmywarki, ponieważ dzięki temu można sporo oszczędzić na rachunkach. Kolejną ważną kwestią jest poziom hałasu, co ma szczególne znaczenie w mniejszych mieszkaniach lub salonach z aneksem kuchennym. Nie należy także zapominać o różnych funkcjach i programach zmywarki, które mogą w znacznym stopniu ułatwić pracę. Wśród ciekawych programów można wyróżnić: wstępne zmywanie, ECO, wyparzanie, a także ekspresowy.